Emilia-Romanja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emilia-Romanja
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Bolonja
Presidenti Stefano Bonaccini
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.447 km2
Dendësia 193,99 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 9
Faqja Zyrtare www.regione.emilia-romagna.it


Provincat e Emilia-Romanjas

Emilia-Romanja është një nga 20 rajonet e Italisë. Ajo përfshin pjesën juglindore të Ultësirës së Padanit në Itali.

Ajo kufizohet në veri nga Veneto dhe Lombardia, në perëndim nga Piemonte (përgjatë një kufiri prej më pak se 8km) dhe Liguria, në jug nga Toskana, Marke dhe Republika e San Marinos, në lindje laget nga Deti Adriatik. Ajo përbëhet nga bashkimi i dy rajoneve historikë: Emilia, e cila përfshin provincat e Piaçencës, Parmës, Rexhio Emilias, Modenës, Ferrarës dhe një pjesë të madhe të Provinca e Bolonjës, dhe Romanja, e cila përfshin provincat e Ravenës, Riminit, Forli-Çezenës dhe komunat e provincës së Bolonjës, që ndodhen në lindje të lumit Sillaro.


Koordinatat: 44°30′38″V 10°57′25″L / 44.51056°V 10.95694°L / 44.51056; 10.95694