Provinca e Riminit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Riminit
Italisht : Provincia di Rimini
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Rimini
Presidenti Stefano Vitali
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 863,58 km2
Popullsia 329 970 banorë
Dendësia 382,1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 47921-47924 Rimini
47814-47867 provinca
Prefiksi 0541
Nr. i komunave 27
Faqja Zyrtare www.provincia.rimini.it


Provinca e Riminit (italisht:Provincia di Rimini) është një krahinë italiane e rajonit Emilia-Romanja me 329 970 banorë.

Ajo kufizohet në jug me Provincën e Pezaro dhe Urbinos të rajonit të Markes dhe Republikën e San Marinos, në lindje me detin Adriatik, në veri me Provincën e Forli-Çezenës, në perëndim me Provincën e Arecos të rajonit të Toskanës.

Provinca e Riminit është themeluar në vitin 1992, pasi u shkëput nga Provinca e Forlit.

Në vitin 2009 ajo u zgjerua duke përfshirë shtatë komuna të Valmarekias së sipërmme: Kastedelçi, Maiolo, Novafeltria, Pennabilli, St Leo, Shën Agatha Feltria dhe Talamello, të përfshira më parë në provincën e Pezaro dhe Urbinos, të rajonit të Markes.

Pas një referendumi lokal, parlamenti i dha dritën e gjelbër për të lëvizur nga rajoni i Markes tek ai i Emilia-Romanjas.

Provinca e Riminit, territor i një tradite të gjatë e turizmit, është e famshme për qytetet e Riminit, Riçiones, Bellaria-Igea Marina, Cattolica dhe Misano Adriatico, të cilat shtrihen përgjatë 30km në bregun e detit Adriatik.