Provinca e Varezes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Varezes
Italisht : Provincia di Varese
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Varese
Presidenti Dario Galli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1 199 km2
Popullsia (2013) 879 502 banorë
Dendësia 733,53 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 21100, 21010-21059
Prefiksi 02, 0331, 0332
Nr. i komunave 141
Faqja Zyrtare www.provincia.varese.it
Provinca e Varezes

Provinca e Varezes është një provincë në rajonin e LombardisëItali, me kryeqytet Varese. Ajo është provinca e katërt më e populluar e Lombardisë, pas provincave të Milanos, Breshias dhe Bergamo, dhe e gjashta me dendësi më të madhe të popullsisë në Itali. Ajo kufizohet në veri dhe në lindje nga Zvicra (Kantoni Ticino), në lindje nga Provinca e Komos, në jug nga Provinca e Monxës e Brianxës dhe Provinca e Milanos, në perëndim nga rajoni i Piemontes (Provinca e Novarës dhe Provinca e Verbano-Kuzio-Osolës). Ajo është themeluar me Dekretin Mbretëror nr 1 të datës 2 janar 1927 duke bashkuar komunat qarkut Vareze të Provincës së Komos dhe komunat e qarkut Gallarate të Provincës së Milanos.