Provinca e Ankonës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Ankonës
Provincia di Ancona
Popullsia
 • Gjithsej (1-janar−2.011) 481 028
{{{postal_code_type}}}
60121-60131 (Ankona), 60010-60048 (provinca)
Faqja zyrtarewww.ancona.it

Provinca e Ankonës është një provincë në rajonin e MarkesItali. Kryeqyteti i saj është qyteti i Ankonës. Ajo kufizohet në veri-perëndim nga Provinca e Pezaro dhe Urbinos, në jug nga [[Provinca e Maçeratës, në perëndim nga Provinca e Peruxhias e rajonit të Umbrias dhe në lindje laget nga Deti Adriatik.