Provinca e Ankonës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Ankonës
Italisht : Provincia di Ancona
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Marke
Kryeqendra Ankona
Presidenti Patrizia Casagrande Esposto
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1 940,16 km2
Popullsia (1-janar-2011) 481 028 banorë
Dendësia 250,46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 60121-60131 (Ankona), 60010-60048 (provinca)
Prefiksi 071, 0731, 0732
Nr. i komunave 49
Faqja Zyrtare www.ancona.it


Provinca e Ankonës është një provincë në rajonin e MarkesItali. Kryeqyteti i saj është qyteti i Ankonës. Ajo kufizohet në veri-perëndim nga Provinca e Pezaro dhe Urbinos, në jug nga [[Provinca e Maçeratës, në perëndim nga Provinca e Peruxhias e rajonit të Umbrias dhe në lindje laget nga Deti Adriatik.