Jump to content

Provinca e Foxhës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Provinca e Foxhias)
Provinca e Foxhës
Provincia di Foggia
Popullsia
 • Gjithsej639,869
{{{postal_code_type}}}
71121-71122, 71010-71049
Faqja zyrtarewww.provincia.foggia.it

Provinca e Foxhës (italisht Provincia di Foggia) është një krahinë italiane e Pulias me një popullsi prej 639.869 banorësh. Ajo është provinca e dytë më e madhe e Italisë, mbulon një sipërfaqe prej 6.965 km ² dhe përfshin 61 komuna. Provinca e Foxhës ka si kryeqendër qytetin e Foxhës, popullsia e të cilit përbën një të katërtën e të gjithë krahinës në tërësi.

Provinca e Foxhës kufizohet në perëndim me Provincën e Kampobasos (Rajoni i Molises) dhe Provincën e Beneventos (Rajoni i Kampanias), në jug me Provincën e Avelinos (Rajoni i Kampanias) dhe Provincën e Potencës (Rajoni i Bazilikatës), në jug-lindje me Provincën e Barletta-Andria-Tranit dhe në lindje laget nga Deti Adriatik. Në territorin e provincës bën pjesë edhe arqipelagu i Ishujve Tremiti.