Provinca e Monxës e Brianxës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Monxës e Brianxës
Italisht : Provincia di Monza e della Brianza
Provincë
noform
Vila Mbretërore
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Monza
Presidenti Dario Allevi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 405,49 km2
Popullsia (2013) 855 654 banorë
Dendësia 2.110,17 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 20900 (Monxa), 20811-20886 (provinca)
Prefiksi 039, 0362, 02
Nr. i komunave 55
Faqja Zyrtare www.provincia.mb.it
Provinca e Monxës e Brianxës

Provinca e Monxës e Brianxës është një provincë italiane e LombardisëItali, me kryeqytet Monza.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Lekos dhe Provinca e Komos, në lindje nga Provinca e Bergamos, në jug nga Provinca e Milanos dhe në perëndim nga Provinca e Varezes.