Kampania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kampanja)
Jump to navigation Jump to search
Kampania
Italisht : Campania
Rajon
Stema_figura
Emblema e Kampanias
Flag of Campania.svg
Flamuri i Kampanias
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Napoli
Presidenti Vincenzo De Luca
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13.595 km2
Popullsia (2019) 5.772.625 banorë
Dendësia 422,25 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 5
Faqja Zyrtare http://beta.regione.campania.it/it/

Kampania është një nga 20 rajonet e Italisë.

Map of region of Campania, Italy, with provinces-it.svg

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe ket timin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 40°49′34″V 14°15′23″L / 40.82611°V 14.25639°L / 40.82611; 14.25639