Lombardia

Coordinates: 45°35′08″N 9°55′49″E / 45.58556°N 9.93028°E / 45.58556; 9.93028
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lombardia
Lombardia
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej10,020,055
Faqja zyrtarewww.regione.lombardia.it

Lombardia është një nga 20 rajonet e Italisë. Kryeqendra e Lombardisë është Milano. Në Lombardi jeton 1/6 e popullsisë së Italisë. Ka sipërfaqe prej 24.000 km2 dhe mbi 9 milion banorë. Me 274 banorë në km2 në Itali është rajoni me dendësi më të madhe të popullsisë.

Ndarja Administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat e Lombardisë

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

45°35′08″N 9°55′49″E / 45.58556°N 9.93028°E / 45.58556; 9.93028