Jump to content

Emilia-Romanja

Coordinates: 44°30′38″N 10°57′25″E / 44.51056°N 10.95694°E / 44.51056; 10.95694
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Emilja-Romanja)
Emilia-Romanja
Emilia-Romagna
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 4,354,450
Faqja zyrtarewww.regione.emilia-romagna.it
Provincat e Emilia-Romanjas

Emilia-Romanja është një nga 20 rajonet e Italisë. Ajo përfshin pjesën juglindore të Ultësirës së Padanit në Itali.

Ajo kufizohet në veri nga Veneto dhe Lombardia, në perëndim nga Piemonte (përgjatë një kufiri prej më pak se 8km) dhe Liguria, në jug nga Toskana, Marke dhe Republika e San Marinos, në lindje laget nga Deti Adriatik. Ajo përbëhet nga bashkimi i dy rajoneve historikë: Emilia, e cila përfshin provincat e Piaçencës, Parmës, Rexhio Emilias, Modenës, Ferrarës dhe një pjesë të madhe të Provinca e Bolonjës, dhe Romanja, e cila përfshin provincat e Ravenës, Riminit, Forli-Çezenës dhe komunat e provincës së Bolonjës, që ndodhen në lindje të lumit Sillaro.


44°30′38″N 10°57′25″E / 44.51056°N 10.95694°E / 44.51056; 10.95694