Provinca e Ravenës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Ravenës
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Ravenna
Presidenti Claudio Casadio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.859,44 km2
Dendësia 210,87 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0544, 0545, 0546
Nr. i komunave 18
Faqja Zyrtare www.provincia.ravenna.it
Provinca e Ravenës

Provinca e Ravenës (italisht:Provincia di Ravenna) është një provincë italiane e rajonit Emilia-Romanja. Kryeqytet i saj është Ravenna.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Ferrarës, në lindje nga deti Adriatik, në jug nga Provinca e Firences e rajonit Toskana, dhe Provinca e Forlì-Çezenës dhe në perëndim nga Provinca e Bolonjës.