Provinca e Kaltanisetës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Kaltanisetës
Provincia di Caltanissetta
(SCN) Pruvincia di Nissa
Katedralja e Kaltanisetës
Katedralja e Kaltanisetës
Map Province of Caltanissetta.svg
Popullsia
 • Total (31−03−2.012) 270 102
Faqja zyrtarewww.provincia.cl.it

Kaltaniseta është një provincë në Rajonin e SicilisëItali. Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Palermos, në lindje nga Provinca e Enës, Provinca e Katanias dhe Provinca e Raguzës, dhe në perëndim nga Provinca e Agrixhentos.

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.