Provinca e Kaltanisetës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Kaltanisetës
Italisht : Provincia di Caltanissetta
(SCN) Pruvincia di Nissa
Provincë
noform
Katedralja e Kaltanisetës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sicilia
Kryeqendra Kaltaniseta
Presidenti Calogero Guagliano
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2 124,52 km2
Popullsia (31-03-2012) 270 102 banorë
Dendësia 127,14 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 93100 Kaltaniseta, 93010-93019 provinca
Prefiksi 0922, 0933, 0934
Nr. i komunave 22
Faqja Zyrtare www.provincia.cl.it


Kaltaniseta është një provincë në Rajonin e SicilisëItali. Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Palermos, në lindje nga Provinca e Enës, Provinca e Katanias dhe Provinca e Raguzës, dhe në perëndim nga Provinca e Agrixhentos.