Provinca e Belunos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Belunos
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Veneto
Kryeqendra Belluno
Presidenti Vittorio Capocelli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3 678 km2
Dendësia 58,04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0435, 0436, 0437, 0439
Nr. i komunave 68
Faqja Zyrtare www.provincia.belluno.it


Provinca e Belunos është një provincë italiane e VenetosItali, me kryeqytet Belluno.

Ajo kufizohet në veri nga Austria (Tirol dhe Carinthia), në lindje nga rajoni Friuli-Venecia Xhulia (provincat e Udines dhe Pordenones), në jug nga Provinca e Trevizos dhe Provinca e Viçencës, në perëndim nga rajoni Trentino-Tiroli Jugor (Provinca Autonome e Trentos dhe Provinca Autonome e Bolzanos).