Provinca e Kampobasos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Kampobasos
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Molise
Kryeqendra Kampobaso
Presidenti Rosario De Matteis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.909 km2
Dendësia 79,38 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0874, 0875
Nr. i komunave 84
Faqja Zyrtare provincia.campobasso.it


Provinca e Kampobasos (italisht: Provincia di Campobasso) është një krahinë italiane e Rajonit të Molises me më shumë se 230.000 banorë që ka një sipërfaqe prej 2.909 km² dhe përfshin 84 komuna. Kryetar i provincës është aktualisht Rosario De Matteis, i zgjedhur në vitin 2011 në radhët e qendrës së djathtë.

Provinca e Kampobasos kufizohet në veri me Provincën e Kietit të Rajonit të Abrucos, në jug-lindje me Provincën e Foxhias të Rajonit të Pulias, në jug me Provincën e Beneventos dhe Kazertës të Rajonit të Kampanjës, në perëndim me Provincën e Izernias dhe në në veri-lindje laget nga deti Adriatik.