Jump to content

Provinca e Specias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Specias
Provincia della Spezia
Pallati i Provincës, selia e administratës lokale.
Pallati i Provincës, selia e administratës lokale.
Popullsia
 • Gjithsej223,327
{{{postal_code_type}}}
19100, 19010-19038
Faqja zyrtarewww.provincia.sp.it
image_map e Provincës së Specias

Provinca e Specias është një provincë e rajonit të LiguriasItali me kryeqytet qytetin e La Specias. Ajo kufizohet në perëndim nga Provinca e Xhenovës, në veri nga Provinca e Parmës e rajonit të Emilia-Romanjës, në lindje nga Provinca e Masës e Kararës e rajonit të Toskanës dhe në jug laget nga Deti Ligur.