Provinca e Specias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Specias
Italisht : Provincia della Spezia
Provincë
noform
Pallati i Provincës, selia e administratës lokale.
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Liguria
Kryeqendra La Specia
Presidenti Marino Fiasella
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 882 km2
Popullsia 223.327 banorë
Dendësia 253,21 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 19100, 19010-19038
Prefiksi 0187
Nr. i komunave 32
Faqja Zyrtare www.provincia.sp.it


Harta e Provincës së Specias

Provinca e Specias është një provincë e rajonit të LiguriasItali me kryeqytet qytetin e La Specias. Ajo kufizohet në perëndim nga Provinca e Xhenovës, në veri nga Provinca e Parmës e rajonit të Emilia-Romanjës, në lindje nga Provinca e Masës e Kararës e rajonit të Toskanës dhe në jug laget nga Deti Ligur.