Provinca e Potencës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°38′00″V 15°48′00″L / 40.633333°V 15.8°L / 40.633333; 15.8

Provinca e Potencës
Italisht : Provincia di Potenza
Provincë
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Bazilikata
Kryeqendra Potenca
Presidenti Piero Lacorazza
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.546 km2
Popullsia 382.972 banorë
Dendësia 58,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 85100, 85010-85059
Prefiksi 0971, 0972, 0973, 0975, 0976
Nr. i komunave 100
Faqja Zyrtare www.provincia.potenza.it


Provinca e Potencës (italisht: Provincia di Potenza) është një krahinë italiane e Basilicatës, me 382.972 banorë. Provinca e Potencës kufizohet në perëndim me Provincën e Salernos dhe Avelinos (Rajoni i Kampaniës), në veri me Provincën e Foxhias, Barletta-Andria-Tranit dhe Barit (Rajoni i Pulias), në lindje me Provincën e Materës, në jug me Provincën e Kozencës (Rajoni i Kalabrisë) dhe në perëndim në një vijë të shkurtër laget nga Deti Tirren.