Provinca e Komos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Komos
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Kryeqendra Komo
Presidenti Leonardo Carioni
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.288,07 km2
Dendësia 459,99 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 031, 0344, 02, 0331, 004191
Nr. i komunave 160
Faqja Zyrtare www.provincia.como.it

Provinca e Komos (italisht: Komo) është një krahinë italiane të Lombardisë. Qendra e provincës është qyteti i Komos.

Ajo kufizohet në veri dhe në perëndim nga Zvicra (Kantonet Ticino dhe Graubünden), në lindje nga Provinca e Sondrios dhe Provinca e Lekos, në jug nga Provinca e Monzës e Brianzës, në perëndim nga Provinca e Varezes. Ajo ka një ekslavë në Zvicër, e përfaqësuar nga komuna e Campione d'Italia. Krahina ishte dikur më e gjerë dhe përfshinte deri në 1927 edhe pjesën veriore të Provincës së Varezes dhe deri në vitin 1992 pothuajse të gjithë Provincën e Lekos.