Provinca e Maçeratës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Maçeratës
Italisht : Provincia di Macerata
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Marke
Kryeqendra Maçerata
Presidenti Antonio Pettinari
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2 773,75 km2
Popullsia (30 nëntor-2011) 325 896 banorë
Dendësia 117,49 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 62100
Prefiksi 0733 – 0737 – 071
Nr. i komunave 57
Faqja Zyrtare www.mc.it


Provinca e Maçeratës (italisht: Provincia di Macerata) është një provincë në rajonin e Markes të Italisë. Kryeqyteti i saj është qyteti i Maçeratës.