Provinca e Ternit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Ternit
Italisht : Provincia di Terni
Provincë
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Umbria
Kryeqendra Terni
Presidenti Feliciano Polli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.122 km2
Popullsia 234.383 banorë
Dendësia 110,45 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 05100, 05010-05039
Prefiksi 075, 0744, 0763
Nr. i komunave 33
Faqja Zyrtare www.provincia.terni.it


Provinca e Ternit (italisht: Provincia di Terni) është një krahinë italiane e Umbrias dhe ka 234,383 banorë. Ajo është themeluar në vitin 1927 duke u shkëputur nga Provinca e Peruxhias.