Provinca e Viçencës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Viçencës
Italisht : Provincia di Vicenza
Provincë
noform
Vila Cordellina Lombardi, selia e administratës së Provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Veneto
Kryeqendra Vicenza
Presidenti Attilio Schneck
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.722,76 km2
Popullsia (2011) 872.109 banorë
Dendësia 320,3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 36100, 36010-36078
Prefiksi 0424, 0444, 0445
Nr. i komunave 121
Faqja Zyrtare www.provincia.vicenza.it

Provinca e Viçencës (Italisht: Provincia di Vicenza) është një krahinë italiane e rajonit të Venetos.

Provinca e Viçencës kufizohet në veri dhe perëndim nga Provinca Autonome e Trentos (Trentino-Tiroli Jugor), në verilindje nga Provinca e Belunos, dhe nga Provinca e Trevizos, në juglindje nga Provinca e Padovës dhe në perëndim ngaProvinca e Veronës.