Provinca e Goricias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Goricias
Italisht : Provincia di Gorizia
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Friuli-Venecia Xhulia
Kryeqendra Gorizia
Presidenti Enrico Gherghetta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 466,02 km2
Popullsia (2013) 141.024 banorë
Dendësia 302,61 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 34170, 34070-34079
Prefiksi 0431, 0481
Nr. i komunave 25
Faqja Zyrtare www.provincia.gorizia.it
Provinca e Goricias

Provinca e Goricias (italisht:Provincia di Gorizia) është një krahinë italiane e rajonit autonom të Friuli-Venecia Xhulia.

Ajo kufizohet në perëndim nga Provinca e Udines, në veri dhe në lindje nga Sllovenia në juglindje nga Provinca e Triestes dhe në jug nga Gjiri i Triestes në Detin Adriatik.