Provinca e Sasarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Sasarit
Italisht : Provincia di Sassari
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Kryeqendra Sasarit
Presidenti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.692 km2
Popullsia 491.884 (31-7-2018) banorë
Dendësia 63,95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 07100 Sassari, 07010-07041, 07043-07049, 07051-07052 komunat e tjera
Prefiksi 0784, 0789, 079
Nr. i komunave 92
Faqja Zyrtare www.provincia.sassari.it/


Provinca e Sasarit është një provincë e rajonit Sardenjë, në Itali. Ka një popullsi prej 491.884 (31-7-2018)[1] banorësh dhe një sipërfaqe prej 7.692 km². Dendësia e popullsisë është 63,95 banorë/km².
Kryeqëndra e provincës është qyteti i Sasarit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]