Sedini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Sedini
Qytet
noform
Pamje nga Sedini
Vendndodhja
 Sedini is located in Itali
 Sedini
 Sedini
40°51′07″V 8°48′58″L / 40.852°V 8.816°L / 40.852; 8.816Koordinatat: 40°51′07″V 8°48′58″L / 40.852°V 8.816°L / 40.852; 8.816
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40.51 km2
Lartësia 350 m (m.n.d.)
Popullsia 1.339 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07035
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Sedini (Sèddini) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 40.51 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 350 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.339 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sedini – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale