Sasarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Sassari
Qytet
noform
Pamje nga Sasarit
Vendndodhja
 Sassari is located in Itali
 Sassari
 Sassari
40°43′34″V 8°33′32″L / 40.726°V 8.559°L / 40.726; 8.559Koordinatat: 40°43′34″V 8°33′32″L / 40.726°V 8.559°L / 40.726; 8.559
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 547.04 km2
Lartësia 225 m (m.n.d.)
Popullsia 127.567 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07100-040
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Sassari (Sàssari, Thàthari) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 547.04 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 225 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 127.567 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sassari – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale