Olmedo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Olmedo
Qytet
noform
Pamje nga Olmedo
Vendndodhja
 Olmedo is located in Itali
 Olmedo
 Olmedo
40°39′04″V 8°22′44″L / 40.651°V 8.379°L / 40.651; 8.379Koordinatat: 40°39′04″V 8°22′44″L / 40.651°V 8.379°L / 40.651; 8.379
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33.47 km2
Lartësia 68 m (m.n.d.)
Popullsia 4.161 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07040
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Olmedo (S'Ulumèdu, Urumèddu) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 33.47 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 68 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 4.161 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Olmedo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale