Ploaghe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Ploaghe
Qytet
noform
Pamje nga Ploaghe
Vendndodhja
 Ploaghe is located in Itali
 Ploaghe
 Ploaghe
40°39′50″V 8°44′42″L / 40.664°V 8.745°L / 40.664; 8.745Koordinatat: 40°39′50″V 8°44′42″L / 40.664°V 8.745°L / 40.664; 8.745
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 96.27 km2
Lartësia 427 m (m.n.d.)
Popullsia 4.538 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07017
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Ploaghe (Piàghe) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 96.27 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 427 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 4.538 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ploaghe – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale