Sorso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Sorso
Qytet
noform
Pamje nga Sorso
Vendndodhja
 Sorso is located in Itali
 Sorso
 Sorso
40°47′53″V 8°34′37″L / 40.798°V 8.577°L / 40.798; 8.577Koordinatat: 40°47′53″V 8°34′37″L / 40.798°V 8.577°L / 40.798; 8.577
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 67.01 km2
Lartësia 136 m (m.n.d.)
Popullsia 14.732 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07037
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Sorso (Sòssu) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 67.01 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 136 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 14.732 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sorso – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale