Usini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Usini
Qytet
noform
Pamje nga Usini
Vendndodhja
 Usini is located in Itali
 Usini
 Usini
40°39′47″V 8°32′24″L / 40.663°V 8.540°L / 40.663; 8.540Koordinatat: 40°39′47″V 8°32′24″L / 40.663°V 8.540°L / 40.663; 8.540
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 30.74 km2
Lartësia 200 m (m.n.d.)
Popullsia 4.365 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07049
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Usini (Ùsini) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 30.74 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 200 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 4.365 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Usini – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale