Ittiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Ittiri
Qytet
noform
Pamje nga Ittiri
Vendndodhja
 Ittiri is located in Itali
 Ittiri
 Ittiri
40°35′24″V 8°34′08″L / 40.590°V 8.569°L / 40.590; 8.569Koordinatat: 40°35′24″V 8°34′08″L / 40.590°V 8.569°L / 40.590; 8.569
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 111.46 km2
Lartësia 400 m (m.n.d.)
Popullsia 8.619 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07044
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Ittiri (Ìtiri Cannèdu) është komunë e ItalisëProvinca e Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 111.46 km², dhe gjendet në lartësi mbidetare 400 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 8.619 banorë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ittiri – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale