Alghero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Alghero
Qytet
noform
Pamje nga Alghero
Vendndodhja
 Alghero is located in Itali
 Alghero
 Alghero
40°33′25″V 8°19′16″L / 40.557°V 8.321°L / 40.557; 8.321Koordinatat: 40°33′25″V 8°19′16″L / 40.557°V 8.321°L / 40.557; 8.321
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 225.4 km2
Lartësia 7 m (m.n.d.)
Popullsia 44.023 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07041
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Alghero (L'Alguer, S'Alighèra, L'Alièra) është komunë e ItalisëProvinca e Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 225.4 km², dhe gjendet në lartësi mbidetare 7 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 44.023 banorë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Alghero – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale