Nulvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Nulvi
Qytet
noform
Pamje nga Nulvi
Vendndodhja
 Nulvi is located in Itali
 Nulvi
 Nulvi
40°46′59″V 8°44′35″L / 40.783°V 8.743°L / 40.783; 8.743Koordinatat: 40°46′59″V 8°44′35″L / 40.783°V 8.743°L / 40.783; 8.743
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 67.38 km2
Lartësia 478 m (m.n.d.)
Popullsia 2.741 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07032
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Nulvi (Nùjvi) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 67.38 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 478 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 2.741 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nulvi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale