Monti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Monti
Qytet
Vendndodhja
 Monti is located in Itali
 Monti
 Monti
40°48′22″V 9°19′34″L / 40.806°V 9.326°L / 40.806; 9.326Koordinatat: 40°48′22″V 9°19′34″L / 40.806°V 9.326°L / 40.806; 9.326
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 123.82 km2
Lartësia 300 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi   0789
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Monti (Mònte) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 123.82 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 300 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 2.420 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Monti – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale