Porto Torres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Porto Torres
Qytet
Vendndodhja
 Porto Torres is located in Itali
 Porto Torres
 Porto Torres
40°50′10″V 8°24′04″L / 40.836°V 8.401°L / 40.836; 8.401Koordinatat: 40°50′10″V 8°24′04″L / 40.836°V 8.401°L / 40.836; 8.401
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 104.41 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi   079
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Porto Torres (Posthudòrra, Portu Tùrre, Poltu Tùrri) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 104.41 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 5 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 22.306 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]