Olbia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Olbia
Qytet
noform
Pamje nga Olbia
Vendndodhja
 Olbia is located in Itali
 Olbia
 Olbia
40°54′58″V 9°30′00″L / 40.916°V 9.500°L / 40.916; 9.500Koordinatat: 40°54′58″V 9°30′00″L / 40.916°V 9.500°L / 40.916; 9.500
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sasarit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 383.64 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia 59.885 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   07026
Prefiksi   0789
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Olbia (Terranòa, Tarranòa) është një komunë në Italiprovincën Sasarit, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 383.64 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 15 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 59.885 banorë[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Olbia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale