Provinca e Udines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Udines
Italisht : Provincia di Udine
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Friuli-Venecia Xhulia
Kryeqendra Udine
Presidenti Pietro Fontanini
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.907,24 km2
Popullsia (2014) 537.796 banorë
Dendësia 109,59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 33100 (Udine), 33010-33011, 33013, 33015-33059, 33061
Prefiksi 0427, 0428, 0431, 0432, 0433
Nr. i komunave 135
Faqja Zyrtare www.provincia.udine.it
Provinca e Udines

Provinca e Udines (italisht:Provincia di Udine) është një provincë italiane e rajonit autonom të Friuli-Venecia Xhulia.

Ajo kufizohet në veri nga Carinzia (Austri), në lindje nga Alta Carniola dhe Litoriale (Slloveni) dhe Provinca e Goricias, në perëndim nga Provinca e Pordenones dhe Provinca e Belunos e Provinca e Venecias të rajonit të Venetos.