Provinca e Verçelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Verçelit
Italisht : Provincia di Vercelli
Provincë
noform
Orizore e Verçelit
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Piemonte
Kryeqendra Verçeli
Presidenti Carlo Riva Vercellotti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.088 km2
Popullsia 179.232 banorë
Dendësia 85,84 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13100, 13010-13060
Prefiksi 015, 0161, 0163
Nr. i komunave 86
Faqja Zyrtare provincia.vercelli.it


Provinca e Verçelit është një krahinë në Italianë-veriore, në rajonin të Piemontes me 179.232 banorë.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Verbano-Kuzio-Osolës dhe Kantoni Valais i Zvicrës, në lindje nga Provinca e Novarës dhe Provinca e Pavias e rajonit të Lombardisë, në jug nga Provinca e Aleksandrisë, në perëndim nga Provinca e Torinos, Provinca e Bielës, dhe Lugina e Aostës.