Provinca Autonome e Trentos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca Autonome e Trentos
Provincia autonoma di Trento
Flamuri i Provinca Autonome e Trentos
Stema zyrtare e Provinca Autonome e Trentos
Popullsia
 • Gjithsej531,510
{{{postal_code_type}}}
38121-38123 (Trento)
Faqja zyrtarewww.provincia.tn.it

Trento është një provincë autonome e Italisë. Trento është një nga dy provincat që përbëjnë rajonin e Trentino-Tirolit Jugor, i cili në vetvete është një rajon autonom. Provinca është ie ndarë në 217 komunia. Kryeqendra e tij është qyteti i Trentos. Provinca ka një sipërfaqe prej 6.207 km² dhe një popullsi prej 507.030 banorësh (2006). Trento është i njohur për malet e tij, të tilla si Dolomitet, të cilat janë pjesë e Alpeve.