Jump to content

Trento

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trento
Panorama e qytetit
Panorama e qytetit
Popullsia
 • Gjithsej (2.019) 118 714
Emri i banorëveTrentini
{{{postal_code_type}}}
38121-38122
Faqja zyrtarewww.comune.trento.it

Trento (gjermanisht: Trient) është një qytet italian me 118 714 banorë, kryeqyteti i provincës autonome të Trentos dhe rajonit të Trentino-Tiroli Jugor. Në shekullin e 16-të, qyteti ishte vendndodhja e Këshillit të Trentit. Dikur pjesë e Austrisë dhe Austro-Hungarisë, ajo u aneksua nga Italia në 1919. Trento është qyteti i tretë më i madh në Alpet dhe i dyti më i madh në Tirol.