Trento

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trento
Qytet
noform
Pamje nga Trento
Stema_figura
Stema
Flag of Trento.svg
Flamuri
Vendndodhja
Trento is located in Itali
Trento
Trento

Koordinatat: 46°04′00″V 11°07′00″L / 46.06667°V 11.11667°L / 46.06667; 11.11667

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Trentino-Tiroli Jugor
Provinca Trento
Kryetari i Bashkisë Alessandro Andreatta
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 157,88 km2
Popullsia (2019) 118 714 banorë
Dendësia 751,93 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Trentini
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 38121-38122
Prefiksi 0461
Shenjti mbrojtës Shën Virgjili
Dita e shenjtit 26 Qershor
Koordinatat 46° 04′ 00″ Veri

11° 07′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.trento.it


Trento (gjermanisht: Trient) është një qytet italian me 118 714 banorë, kryeqyteti i provincës autonome të Trentos dhe rajonit të Trentino-Tiroli Jugor. Në shekullin e 16-të, qyteti ishte vendndodhja e Këshillit të Trentit. Dikur pjesë e Austrisë dhe Austro-Hungarisë, ajo u aneksua nga Italia në 1919. Trento është qyteti i tretë më i madh në Alpet dhe i dyti më i madh në Tirol.