Qyteti Metropolitan i Bolonjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Provinca e Bolonjës)
Jump to navigation Jump to search
Qyteti Metropolitan i Bolonjës
Italisht : Città metropolitana di Bologna
Qytet Metropolitan
noform
Pallati Malvezzi, selia e administratës së Provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Bologna
Presidenti Virginio Merola
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.703 km2
Popullsia (2013) 996.663 banorë
Dendësia 269,15 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 40121-40141 (Bologna), 40010-40069 (provinca)
Prefiksi 051, 0534, 0542
Nr. i komunave 56
Faqja Zyrtare www.cittametropolitana.bo.it

Qyteti Metropolitan i Bolonjës (italisht:Città metropolitana di Bologna) është një qytet metropolitan italian i rajonit Emilia-Romanja. Ai zëvendësoi Provincën e Bolonjës në vitin 2015.

Ai kufizohet në veri nga Provinca e Ferrarës, në lindje nga Provinca e Ravenës, në jug nga Provinca e Firences, Provinca e Pratos dhe Provinca e Pistojës të rajonit Toskana dhe në perëndim nga Provinca e Modenës.