Provinca e Tarantos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Tarantos
Italisht : Provincia di Taranto
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Pulia
Kryeqendra Taranto
Presidenti Giovanni Florido
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.430 km2
Popullsia 579.556 banorë
Dendësia 238,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 74121-74122-74123, 74010-74028
Prefiksi 099, 080
Nr. i komunave 29
Faqja Zyrtare www.provincia.taranto.it


Provinca e Tarantos (italisht: Provincia di Taranto) është një krahinë italiane e Pulias jugore me 579.556 banorë.

Provinca e Tarantos , kufizohet në perëndim me Provincën e Materas (Rajoni i Bazilicatës), në veri me Provincën e Barit, në lindje me Provincën e Brindizit, në jug-lindje me Provincën e Leçes dhe në jug laget nga Deti Jon. Provinca ndodhet pjesërisht në rajonin gjeografik të Salentos.