Bazilikata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bazilikata
Italisht : Basilicata
Rajon
Stema_figuraFlag of Basilicata.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Potenca
Presidenti Vito Bardi
Partia FI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.995 km2
Popullsia 587.680 banorë
Dendësia 59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 2
Faqja Zyrtare www.regione.basilicata.it


Provincat e Bazilikatës

Bazilikata (Italisht: Basilicata), e njohur gjithashtu si Lukania, është një rajon në jug të Italisë, që kufizohet me Kampanian në perëndim, Pulian, në veri dhe lindje, dhe Kalabrinë në jug. Gjithashtu ajo ka një vijë të shkurtër bregdetare në jugperëndim në detin Tirren midis Kampanias dhe Kalabrisë, dhe një më të gjatë në juglindje në Gjirin e Tarantos në detin Jon mes Kalabrisë dhe Pulias. Rajoni mbulon rreth 10.000 km2 dhe në vitin 2010 kishte një popullsi prej rreth 600.000 banorësh. Kryeqendra e rajonit është Potenca. Rajoni ndahet në dy provinca, Potenca dhe Matera.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bazilikata shtrihet në mes Kampanjës në perëndim, Puglias (Apulias) në lindje dhe Kalabrisë në jug.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 40°30′V 16°30′L / 40.5°V 16.5°L / 40.5; 16.5