Potenca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Potenca
Italisht : Potenza
Qytet
noform
Pamje nga Potenca
Stema_figura
100px
Vendndodhja
Potenca is located in Itali
Potenca
Potenca

Koordinatat: 40°38′0″V 15°48′0″L / 40.63333°V 15.80000°L / 40.63333; 15.80000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Bazilikata
Provinca Potenca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 173 km2
Popullsia 68.325 banorë
Dendësia 394,94 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit potentinë
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 85100
Prefiksi 0971
Shenjti mbrojtës Shën Xherardo i Potencës
Dita e shenjtit 30 maj
Koordinatat 40° 38′ 0″ Veri

15° 48′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.potenza.it


Vendodhja e Komunës së Potencës në Provincën e Potencës

Potenca (italisht: Potenza) është një qytet dhe komunë në rajonin jugor italian të Bazilikatës (ish Lukania). Ajo është kryeqytet i Provincës së Potencës dhe rajonit Basilicatës.

Potenca është kryeqyteti më i lartë rajonal dhe një nga kryeqytetet e provincave më të larta në Itali, me pamje luginën e lumit Basento në Malet Apenine të Lucanisë, në lindje të Salernos. Territori i saj kufizohet nga komunat e Anxit, Avilianos, Brindizi Montanjas, Piçernos, të Pietragalas, të Pinjolas, të Ruotit, Titos, dhe Valio Bazilikatës.