Jump to content

Potenca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Potenca
Potenza
Location of Potenca
Popullsia
 • Gjithsej68,325
Emri i banorëvepotentinë
{{{postal_code_type}}}
85100
Faqja zyrtarewww.comune.potenza.it
Vendodhja e Komunës së Potencës në Provincën e Potencës

Potenca (italisht: Potenza) është një qytet dhe komunë në rajonin jugor italian të Bazilikatës (ish Lukania). Ajo është kryeqytet i Provincës së Potencës dhe rajonit Basilicatës.

Potenca është kryeqyteti më i lartë rajonal dhe një nga kryeqytetet e provincave më të larta në Itali, me pamje luginën e lumit Basento në Malet Apenine të Lucanisë, në lindje të Salernos. Territori i saj kufizohet nga komunat e Anxit, Avilianos, Brindizi Montanjas, Piçernos, të Pietragalas, të Pinjolas, të Ruotit, Titos, dhe Valio Bazilikatës.