Provinca e Materës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Materës
Italisht : Provincia di Matera
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Bazilikata
Kryeqendra Matera
Presidenti Francesco Stella
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.446 km2
Popullsia 203.803 banorë
Dendësia 59,14 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 75100, 75010-75029
Prefiksi 0835
Nr. i komunave
Faqja Zyrtare www.provincia.matera.it


Provinca e Materas (italisht Provincia di Matera) është një provincë italiane e Bazilikatës me 203.803 banorë.

Provinca e Materas kufizohet në veri me Provincën e Barit dhe Tarantos (Rajoni i Pulias), në perëndim me Provincën e Potencës, në jug me Provincën e Kozencës (Rajoni i Kalabrisë) dhe nga në lindje laget nga Deti Jon.