Jump to content

Provinca e Materës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Materës
Provincia di Matera
Popullsia
 • Gjithsej203,803
{{{postal_code_type}}}
75100, 75010-75029
Faqja zyrtarewww.provincia.matera.it

Provinca e Materas (italisht Provincia di Matera) është një provincë italiane e Bazilikatës me 203.803 banorë.

Provinca e Materas kufizohet në veri me Provincën e Barit dhe Tarantos (Rajoni i Pulias), në perëndim me Provincën e Potencës, në jug me Provincën e Kozencës (Rajoni i Kalabrisë) dhe nga në lindje laget nga Deti Jon.