Jump to content

Provinca e Kazertës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Kazertës
Provincia di Caserta
Popullsia
 • Gjithsej920,560
{{{postal_code_type}}}
81100, 81010-81059
Faqja zyrtarewww.provincia.caserta.it
name e Kazertës

Provinca e Kazertës (italisht: Provincia di Caserta) është një provincë e rajonit të KampanjësItali me 920.560 banorë.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Izernias dhe Provinca e Kampobasos të rajonit të Molizes, në lindje nga Provinca e Beneventos, në jug nga Qyteti Metropolitan i Napolit, në jugperëndim nga Deti Tiren dhe në veriperëndim nga Provinca e Latinës dhe Provinca e Frozinones të rajonit të Lacios.