Provinca e Kazertës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Kazertës
Italisht : Provincia di Caserta
Provincë
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kampanja
Kryeqendra Kazerta
Presidenti Domenico Zinzi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.639 km2
Popullsia 920.560 banorë
Dendësia 348,83 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 81100, 81010-81059
Prefiksi 0823, 081
Nr. i komunave 104
Faqja Zyrtare www.provincia.caserta.it
Provinca e Kazertës

Provinca e Kazertës (italisht: Provincia di Caserta) është një provincë e rajonit të KampanjësItali me 920.560 banorë.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Izernias dhe Provinca e Kampobasos të rajonit të Molizes, në lindje nga Provinca e Beneventos, në jug nga Qyteti Metropolitan i Napolit, në jugperëndim nga Deti Tiren dhe në veriperëndim nga Provinca e Latinës dhe Provinca e Frozinones të rajonit të Lacios.