Jump to content

Provinca e Napolit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Napolit
Provincia di Napoli
Stema zyrtare e Provinca e Napolit
Popullsia
 • Gjithsej3,080,254
{{{postal_code_type}}}
80121-80147 (Napoli), 80010-80079 (provinca)
Faqja zyrtarewww.provincia.napoli.it

Provinca e Napolit (Italisht: Napoli) është një provincë e rajonit të KampanjësItali Ajo mbulon një sipërfaqe prej 1171 km² dhe përfshin 92 komuna, qendra është e dominuar nga Vezuvi, në jug dhe perëndim laget nga Deti Tirren, në veri kufizohet nga Provinca e Kazertës dhe Provinca e Beneventos, në lindje nga Provinca e Avelinos dhe në juglindje nga Provinca e Salernos.