Provinca e Napolit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Napolit
Italisht : Provincia di Napoli
Provincë
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kampanja
Kryeqendra Napoli
Presidenti Antonio Pentangelo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.171 km2
Popullsia 3.080.254 banorë
Dendësia 2.630 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 80121-80147 (Napoli), 80010-80079 (provinca)
Prefiksi 081
Nr. i komunave 92
Faqja Zyrtare www.provincia.napoli.it

Provinca e Napolit (Italisht: Napoli) është një provincë e rajonit të KampanjësItali Ajo mbulon një sipërfaqe prej 1171 km² dhe përfshin 92 komuna, qendra është e dominuar nga Vezuvi, në jug dhe perëndim laget nga Deti Tirren, në veri kufizohet nga Provinca e Kazertës dhe Provinca e Beneventos, në lindje nga Provinca e Avelinos dhe në juglindje nga Provinca e Salernos.