Provinca e Modenës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Modenës
Italisht : Provincia di Modena
Provincë
noform
Pallati Komunal i Modenës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romanja
Kryeqendra Modena
Presidenti Gian Carlo Muzzarelli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.688 km2
Popullsia (2014) 702.113 banorë
Dendësia 261,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 41121-41126 (Modena), 41010-41059 (Provinca)
Prefiksi 059, 0535, 0536
Nr. i komunave 47
Faqja Zyrtare www.provincia.modena.it


Provinca e Modenës

Provinca e Modenës (italisht:Provincia di Modena) është një provincë italiane e rajonit Emilia-Romanja.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Mantovës e rajonit Lombardia, në lindje nga Provinca e Ferrarës dhe Provinca e Bolonjës, në jug nga Provinca e Lukës dhe Provinca e Pistojës e rajonit Toskana dhe në perëndim nga Provinca e Rexhio Emilias.