Provinca e Aleksandrisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Aleksandrisë
Italisht : Provincia di Alessandria
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Piemonte
Kryeqendra Aleksandria
Presidenti Paolo Filippi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.560 km2
Popullsia 440.613 banorë
Dendësia 123,77 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 15121-15122 Aleksandria, 15010-15079 provinca
Prefiksi 010, 0131, 0141, 0142, 0143, 0144, 019
Nr. i komunave 190
Faqja Zyrtare provincia.alessandria.it
Provinca e Aleksandrisë

Provinca e Aleksandrisë (italisht: Provincia di Alessandria) është një krahinë italiane e Rajonit të Piemontes me 440,613 banorë (2010).

Ajo ndodhet në pjesën juglindore të Piemontes dhe kufizohet në veri me Provincën e Verçelit, në perëndim me Provincën e Torinos dhe Provincën e Astit, në lindje me Provincën e Pavias të Rajonit të Lombardisë, në jug me Provincën e Xhenovës dhe Savonës të Rajonit të Ligurias, të jug-lindje me Provincën e Piaçencës të Rajonit të Emilia-Romanjas.