Provinca e Venecias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Venecias
Provincia di Venezia
Venezia in Italy.svg
Popullsia
 • Total863,013
Faqja zyrtarewww.provincia.venezia.it

Provinca e Venecias (Italisht: Provincia di Venezia) është një krahinë italiane e Venetos me rreth 863.000 banorë.

Provinca e Venecias kufizohet në veri-lindje me Provincën e Udines dhe Provincën e Pordenones të rajonit të Friuli-Venecia Xhulias, në jug me Provincën e Rovigos, në perëndim me Provincën e Padovës dhe Provincën e Trevisos dhe në lindje laget nga Detin Adriatik.

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.