Provinca e Venecias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Venecias
Italisht : Provincia di Venezia
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Veneto
Kryeqendra Venediku
Presidenti Francesca Zaccariotto
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.462 km2
Popullsia 863.013 banorë
Dendësia 350,53 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 30121-30176 Venecia, 30010-30039
Prefiksi 041, 049, 0421, 0422, 0426, 0431
Nr. i komunave 44
Faqja Zyrtare www.provincia.venezia.it

Provinca e Venecias (Italisht: Provincia di Venezia) është një krahinë italiane e Venetos me rreth 863.000 banorë.

Provinca e Venecias kufizohet në veri-lindje me Provincën e Udines dhe Provincën e Pordenones të rajonit të Friuli-Venecia Xhulias, në jug me Provincën e Rovigos, në perëndim me Provincën e Padovës dhe Provincën e Trevisos dhe në lindje laget nga Detin Adriatik.