Provinca e Rexhio Kalabrisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Rexhio Kalabrisë
Italisht : Provincia di Reggio Calabria
Provincë
Stema_figura
Emblema e Provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Kryeqendra Rexhio Kalabria
Presidenti Giuseppe Raffa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.183 km2
Popullsia 566.722 banorë
Dendësia 178,05 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 89010-89018, 89020-89036, 89039-89050, 89052, 89054, 89056-89058, 89060, 89063-89065, 89069
Prefiksi 0964, 0965, 0966
Nr. i komunave 97
Faqja Zyrtare www.provincia.rc.it


Provinca e Rexhio Kalabrisë (italisht: Provincia di Reggio Calabria) është një krahinë italiane e Kalabrisë me 566.722 banorë. Ajo është provinca me dendësi të popullsisë më të lartë në Kalabri.

Provinca e Rexhio Kalabrisë kufizohet në veri-lindje me Provincën e Katanxaros, në veri-perëndim me Provincën e Vibo Valentias, dhe në lindje laget nga Deti Tirren e në jug, nga Deti Jon. Ajo është 3,2 km nga Sicilia në jug-perëndim.