Provinca e Akuilës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°38′00″V 15°48′00″L / 40.633333°V 15.8°L / 40.633333; 15.8

Provinca e Akuilës
Italisht : Provincia dell'Aquila
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Abruco
Kryeqendra L'Aquila
Presidenti Antonio Del Corvo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5 035 km2
Popullsia (2011) 310 014 banorë
Dendësia 61,57 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 67100, 67010, 67012-67015, 67017, 67019-67041, 67043-67064, 67066-67069
Prefiksi 0862, 0863, 0864
Nr. i komunave 108
Faqja Zyrtare www.provincia.laquila.it


Provinca e Akuilës (italisht Provincia dell'Aquila) është provinca më e madhe, më malore dhe më pak e populluar e rajonit Abruco të Italisë qendrore. Ajo kufizohet në veri me Provincën e Teramos, në lindje me Provincën e Peskarës, dhe Provincën e Kietit, në jug me Provincën e Izernias të rajonit të Molizes, dhe në prëndim me Provincat e Frosinones, Romës, dhe Rietit, të rajonit të Lacios. Kryeqyteti i Provincës së Akuilës është qyteti i Akuilës. Provinca e Akuilës përfshin malet më të larta të Apenineve (Gran Sasso, Maiella dhe Velino-Sirente), majën e tyre më të lartë, Corno Grande, rrafshnaltën e Campo Imperatores, dhe akullnajën më jugore të Evropës, Calderone. Lumenjtë kryesorë të krahinës janë Aterno-Pescara , Sangro, Liri, Salto dhe Turano; liqenet e saj kryesore janë Scanno dhe Barrea. Provinca përfshinte dikur liqenin më të madh në gadishullin italian, Liqenin Fuçino, i cili u tha në një nga projektet më të mëdha inxhinierike të shekullit të 19-të. Toka e përfituar është sot një zonë e begatë bujqësore dhe një zonë e rëndësishëme teknologjike.