Provinca e Padovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Padovës
Italisht : Provincia di Padova
Provincë
noform
Pallati i Shën Stefanit, selia e administratës së provincës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Veneto
Kryeqendra Padova
Presidenti Barbara Degani
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2 152,59 km2
Popullsia (2012) 940 090 banorë
Dendësia 438,76 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 35121-35143 Padova, 35010-35048
Prefiksi 049, 0425, 0429
Nr. i komunave 104
Faqja Zyrtare www.provincia.padova.it


Provinca e Padovës është një provincë italiane e VenetosItali, me kryeqytet Padova.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Trevizos, në lindje nga Provinca e Venecias, në jug nga Provinca e Rovigos, në perëndim nga Provinca e Veronës dhe Provinca e Viçencës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Territori i provincës është kryesisht i sheshtë, përshkohet nga rrjedha ujore natyrore të shumta, ndër të cilat më të rëndësishmet janë lumenjtë Brenta dhe Bacchiglione, dhe në kufirin jugor të provincës, Lumi Adige. Në jugperëndim të qytetit të Padovës, përtej zonës së Termës Euganeane, ngrihen kodrat Euganeane, një grup kodrash vullkanike, të cilat janë të vetmet lartësi të provincës.

Provinca gjithashtu përfshin një pjesë të vogël të lagunes veneciane, në zonën e njohur si Lugina Millecampi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]