Jump to content

Provinca e Padovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca e Padovës
Provincia di Padova
Pallati i Shën Stefanit, selia e administratës së provincës
Pallati i Shën Stefanit, selia e administratës së provincës
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 940 090
{{{postal_code_type}}}
35121-35143 Padova, 35010-35048
Faqja zyrtarewww.provincia.padova.it

Provinca e Padovës është një provincë italiane e VenetosItali, me kryeqytet Padova.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Trevizos, në lindje nga Provinca e Venecias, në jug nga Provinca e Rovigos, në perëndim nga Provinca e Veronës dhe Provinca e Viçencës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Territori i provincës është kryesisht i sheshtë, përshkohet nga rrjedha ujore natyrore të shumta, ndër të cilat më të rëndësishmet janë lumenjtë Brenta dhe Bacchiglione, dhe në kufirin jugor të provincës, Lumi Adige. Në jugperëndim të qytetit të Padovës, përtej zonës së Termës Euganeane, ngrihen kodrat Euganeane, një grup kodrash vullkanike, të cilat janë të vetmet lartësi të provincës.

Provinca gjithashtu përfshin një pjesë të vogël të lagunes veneciane, në zonën e njohur si Lugina Millecampi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]